Медикаменти за мигрена: списък на бързите хапчета

Наркотиците и народните средства ще помогнат да се справят с мигренозния статус, предвестник, задейства и активна форма на болестта. Класическият стандарт за лечение на главоболие е триптаните. Лечението на мигрена се комбинира, така че списъкът включва аналгетици, противовъзпалителни лекарства, вазодилататори, антиспазматици.

Мигрена хапчета: как работят

Триптаните са бързодействащи препарати. Те засягат рецепторите на стената на съда, което води до разширяване на церебралните артерии, докато усещането за болка намалява. При леки форми на мигрена, наркотиците помагат напълно да се отърват от цефгалгията. Ефективни лекарства за напрегнато главоболие и стресов цефгаличен синдром.

Селективните лекарства имат селективен ефект - върху рецепторите, разположени в мозъчните съдове. На кръвоносните съдове на сърцето нямат влияние. Анестезиращият ефект се постига поради блокада на тригеминалните нервни рецептори, гръбначните ядра. При продължителна употреба честотата на рецидивите намалява. Използването на тези лекарства, когато състоянието на мигрена с аура е популярен заради премахването на такива вещества, мигрена лекарства като звук, фотофобия, гадене и повръщане.

Спазмолитици, аналгетици и антиконвулсанти

Общите средства могат да бъдат разделени на 2 групи - анестетици и превантивни. Списък на болкоуспокояващи за главоболие:

  • Производни на ерготамин (кабергот).
  • Нестероидни противовъзпалителни средства (ибупрофен, Nyz).

Превантивната медицина трябва да предотврати развитието на атака, да премахне синдрома на болката. Профилактични таблетки - списък с лекарства:

  1. блокери на калциевите канали;
  2. бета-блокери;
  3. антидепресанти;
  4. антиконвулсанти.

Надеждно средство за лечение на мигрена

За бързо елиминиране на следните групи лекарства - аналгетици, триптани, ерготамини. Първите с мигренозен статус са ефективни, когато мигрена има лек курс. В лека форма патология препоръчва комбинация от аналгетични и противовъзпалителни средства, като например "Кодеин", "ибупрофен" "диклофенак", "напроксен", "кетопрофен" "Аспирин", "Метамизол". При вземането на хапчета не бива да разчитате на данните от групата. Те имат ниска ефективност. При патологията се предписват по-сериозни лекарства.

триптани

Лекарствата имат бърз ефект, така че те се използват в остра форма на мигренозен статус. Нямаше широко разпространение, защото цената им беше висока. Ефективността на триптаните трябва да се проверява три пъти. Експертите съветват най-накрая да изберат лекарство след 3 практически експеримента. Ако след едно единно няма пълно премахване на мигрена, не се отказвайте от лекарството. При многократно прилагане (след 2 часа) увеличете дозата.

Триптаните са подложени на клинични изпитвания, които доказват предимството на таблетките в сравнение с аналозите на други групи. Списък на мигрена Триптани бърз статус действие - ". Золмитриптан", "Noramig", "Суматриптан" "Imigran", "Zomig", "Trimigren", "Елетриптан", "нара"

Ерготамини за елиминиране на мигрена аура

Тези мигренозни таблетки не могат да се използват дълго време. Те имат бърз вазодилататор, но те са пристрастяващи. Популярни ерготамини - "Аклиман", "Секабревин", "Ергомар", "Нео-Гинофт", "Гинофорт", "Каггинергин".

Увеличава терапевтичния ефект на лекарството, когато се комбинира с други групи. Добър ефект при клиничните проучвания се постига чрез комбинация от ергоорман и кофеин. Аналгетиците се използват за болка в главата. Атаката като хапчета от мигрена не спира, но може да се използва в комбинирана терапия за болестта. Списъкът с аналгетични таблетки:

  1. "Tempalgin" - се състои от аналгин и темпитпон.
  2. Citramon - включва кофеин, лимонена киселина, какао.
  3. "Pentalgin" - комбинирано лекарство за мигрена. Съдържа амидопирин, кофеин, аналгин и много други съставки.
  4. "Solpadein" - нови таблетки на базата на парацетамол.
  5. "Аналгин" е синтетично лекарство. Успешно облекчава болката от напрежение, вазоспазми и неврологична цефгалгия.

Изборът на оптимално лечение за главоболие се извършва практически. Невъзможно е предварително да се предскаже ефектът на лекарството върху отделен пациент. Само след трикратно прилагане се оценява терапевтичният ефект на лекарството.

Комбинирани лекарства с мигрена

Популярно от главоболието - Stopmigren, Solpadein, Tetralgin, Pentalgin, Ketanov, Kaffetin. Съставът на комбинираните лекарства се основава на кодеин, фенобарбитал, кофеин и редица подобни съставки. Поради комбинирания състав, терапевтичният ефект на таблетките върху тялото се увеличава. Първите клинични прояви на ефекта на лекарството могат да бъдат проследени след 20 минути, което позволява бързо отстраняване на страничните ефекти и синдрома на болката. Всяка група лекарства има недостатък - слаб ефект върху тежките форми на болестта.

"Excedrin"

Наскоро лекарството влезе в клиничната практика, съдържа кофеин, ацетилсалицилова киселина, парацетамол. Съставките осигуряват противовъзпалителни, антипиретични и аналгетични ефекти. Механизмът на влияние се дължи на инхибирането на центъра на терморегулацията на хипоталамуса и намаляването на активността на производството на простагландини от тъканите. Антипиретичен и аналгетичен ефект се постига благодарение на ацетилсалициловата киселина.

"Eksedrin" подобрява кръвоснабдяването, намалява образуването на кръвни съсиреци. Кофеинът възбужда дихателните и сърдечно-съдовите центрове. Таблетките разширяват артериите, премахват сънливостта, увеличават физическата и умствена дейност на мозъка. "Excerdin" съдържа кофеин в малки дози, които нямат стимулиращ ефект върху централната нервна система. Концентрацията на лекарството е достатъчна, за да възстанови съдовия тонус, да ускори кръвоснабдяването.

Менструална мигрена

Ако жените имат менструална форма на мигрена, хапчетата са предназначени да спрат атаката, предотвратявайки последващо повторно мигрена. Елиминирането на атака при жени с репродуктивна патология се извършва от ерготамини, нестероидни противовъзпалителни средства, триптани. Таблетките от мигрена се използват за различни видове болка. Нека разгледаме само дневните им дози:

  1. Ибупрофен 400 mg;
  2. "Диклофенак" - 30-50 mg;
  3. "Аспирин" (ацетилсалицилова киселина) - 1000 mg;
  4. Суматриптан - 100 mg;
  5. "Елетриптан" - 45 mg;
  6. "Digidergot".

При избора на лекарство за атака на мигрена, трябва да следвате важни принципи: не използвайте аналгетици и противовъзпалителни лекарства повече от 10 дни. Ако лекарствата не спрат атаката, трябва да добавите триптани. За да предотвратите болка в главата, прекратете средствата, съдържащи барбитурати, опиоиди, кофеин. "Excedrine" не се използва в менструална форма.

Принципи на профилактичната терапия на състоянието на мигрена при жените

При менструални мигрени при фона на слаба консервативна терапия с други лекарства, някои лекари съветват употребата на следните таблетки:

  • "Verapamil" - дневна доза от 50-80 mg;
  • Пропранолол - 50-80 mg;
  • "Амитриптилин" - 100 mg;
  • Топирамат - 100 mg;
  • Магнезиеви препарати - 360 mg.

Когато горепосочените лекарства не работят, препоръчва се хормонална терапия. Най-новите клинични проучвания разглеждат рационалността на оралните контрацептиви, естрогенната заместителна терапия. Използването на тези методи е полезно за пациенти, които се нуждаят от контрацепция. Индикация за хормонална терапия на мигрена при жените:

  • ендометриоза;
  • дисменорея;
  • тежко кървене;
  • нарушение на месечния цикъл.

Употребата на кортикостероиди увеличава вероятността от инсулт. Рискът се увеличава още повече, ако се използва хормонална терапия с Excedrine или негови аналози. За лечение на перорален естроген се използва "Естрадиол" (дневна доза 30 mg), "Естроген" (0,9 mg). Има трансдермални и таблетни лекарства за пристъпи на мигрена. Първите са многобройните мазилки, съдържащи химическо вещество. Лекарството постепенно се абсорбира и прониква през кожата, което осигурява траен ефект на премахване на болката.

Пристъпите на мигрена са предсказуеми, тъй като те се повтарят на редовни интервали от време. Последващото обостряне може да бъде предотвратено с помощта на краткосрочна терапия. Той започва 2-3 дни преди очакваното начало на главоболие. За превантивни цели се използват триптани, естрогени, НСПВС. За повишаване на терапията с консервативни средства трябва да се използват методи, различни от наркотиците:

  • релаксация;
  • коригиране на риска (стрес, нарушения на съня, диетично хранене);
  • лечебна гимнастика;
  • психотерапия;
  • масаж.

Изборът на квалифициран специалист с цел провеждане на нелекарско лечение е трудна задача. Ако изберете най-добрата консервативна терапия и квалифициран масажист, можете да забравите главоболието дълго време.

Таблетки от мигрена - списък на ефективните лекарства

Мигренозните атаки се характеризират с болезнено едностранно главоболие, което е толкова силно, че пациентът не може да се движи. Изключително важно е да се признае мигрена в самото начало на неговото развитие, за да може да се спре болката на ранен етап и да се намали бариерата от неприятни усещания по време на атака. За тези цели има лекарствени препарати с различно вещество и спектър на действие, чиято ефективност зависи от специфичните симптоми и честотата на мигренозните атаки.

Препарати за отстраняване на леки болки и облекчаване на редки мигренални атаки в началото на тяхното развитие

В началния етап на атаката с незначителни болкови усещания и слабо изразени странични симптоми е възможно да се вземат аналгетици - лекарства, чието активно вещество блокира болезнени импулси в структурите на мозъка. Ефективността на аналгетиците за болка при мигрена зависи от индивидуалната поносимост и дозировка, която в повечето случаи трябва да се увеличи.

аспирин

Лекарството е ефективно, ако дозата му се удвои, а след това напитката се пие със силен чай. При приемане на 1000 mg от агента при всеки втори пациент слабото главоболие престава за 2 часа. Аспиринът намалява интензивността на други мигрена симптоми - гадене, повръщане, страх от светлина и силен звук, по-специално, когато се комбинират с определена доза от 10 мг на домперидон или метоклопрамид. Аспиринът може да се приема на всеки 6 часа през деня не повече от 4 пъти. Не се препоръчва приемането на аспирин за стомашни язви и менструални мигрени, тъй като разрежда кръвта и може да причини кървене.

ибупрофен

Таблетките са алтернатива на аспирина, но за да се постигне ефикасност, те трябва да се приемат с повишена доза - от 400 до 600 mg на 1 прием. Наркотикът също се консумира не повече от 4 пъти на ден с минимален интервал от 6 часа. Ибупрофенът има минимални странични ефекти, така че може да се консумира от бременни, кърмачки и кърмачета. В този случай дозата трябва да бъде определена от лекаря на индивидуална основа.

парацетамол

В чиста форма лекарството е неефективно средство срещу мигрена, но неговият ефект може да бъде увеличен с допълнителен прием на кофеин. За тази цел 2 таблетки от 500 mg трябва да пият 200 mg прясно приготвено кафе. При тежки атаки на гадене и повръщане, лекарството се комбинира с антимеметични лекарства.

напроксен

Лекарството е по-малко ефективно от Аспирин, но поради минимални странични ефекти е достойна алтернатива на Frovatriptan, принадлежащ към групата на триптаните. Таблетки с тегло от 550 до 750 mg се приемат веднъж с леко болезнен синдром. Ако болката не намалее, лекарството може да бъде продължено за следващия ден в две разделени дози от 250 mg.

Диклофенак калий

Елиминирането на лека и умерена болка може да се постигне чрез еднократна доза от лекарството в доза от 100 mg. Дневната доза не трябва да надвишава 200 mg, така че през това време може да се изпие 1 таблетка 50 mg на две разделени дози с интервал от поне 6 часа. Предимството на лекарството е неговата форма на производство: в допълнение към таблетките, той се произвежда под формата на свещи, прахове и ампули за инжекции. Използването на свещи е препоръчително за болезнено гадене по време на атаки, ефективността на лекарството в този случай поради бързо усвояване се постига в рамките на 30 минути.

Не се препоръчва да приемате Аналгин и Ketorol по време на пристъпи на мигрена, въпреки изразения им аналгетичен ефект.

Те не премахват причината за мигрена, но просто блокират рецепторите на болката, докато списъкът на техните странични ефекти в сравнение с други аналгетици се увеличава значително.

Медикаменти за отстраняване на често изразени интензивни болки, както и в случаите, когато аналгетикът е неефективен

Ако чистото аналгетично лекарство е неефективно при чести умерени главоболия, то трябва да бъде заменено с едно от комбинираните лекарства. В основата им, аналгетиците се комбинират и за тоничния или успокояващ ефект се добавят други компоненти.

Citramon P

Комбинацията от аспирин и парацетамол в препарата дава своя аналгетичен ефект и добавянето на кофеин в малки количества благоприятно влияе върху тонуса на съдовете и циркулационния процес. Citramon P е показан за умерени пристъпи на мигрена, причинени от вазоконстрикция. В началото на атаката е необходимо да се вземат 2 таблетки от лекарството, ако е необходимо, да се повтаря процедурата след 4 часа.

askofen

Лекарството е аналог на Citramon P в неговия състав и действие. За облекчаване на мигрена болка, трябва да пиете веднъж 2 капсули от лекарството.

solpadein

Основата на лекарството е парацетамол, допълнен с кодеин и кофеин. Кодеинът е наркотичен аналгетик, така че е част от лекарството в малка доза. Благодарение на своя ефект подобрява аналгетичния ефект на парацетамол и в комбинация с кофеин значително улеснява състоянието в началния стадий на мигрена. За това, при синдром на умерена болка, трябва да пиете 2 таблетки веднъж, като се опитате да не го злоупотребявате, за да избегнете пристрастяване.

Sedalgin-Neo

Това е показано при мигрена, причинени от психоемоционална чувствителност. Аналгетичният ефект на Аналгин и Парацетамол се усилва от ефектите на Фенобарбитал и Кодеин. Също така в оптималната доза Cedal е включена в Sedalgin. Едно хапче със Sedalgin-Neo се пие веднъж, с тежки атаки, дозата може да се удвои в единична доза.

Pentalgin H

Ефективността на лекарството се постига чрез комбинация от Напроксен, Парацетамол, Дротаверин, Кофеин и Фенирамин малеат. Лекарството в таблетките премахва възпалението и дава тон на съдовете, анестезира и успокоява. За да премахнете умерена болка от мигрена, достатъчно е да изпиете 1 таблетка в началния етап на атака.

Мигренол Екстра

Таблетките на основата на аспирин, кофеин и парацетамол спират развитието на атаката, но те трябва да пият, когато настъпят първите признаци на мигрена. Когато приемате две таблетки наведнъж, усещанията за болка престават да се смущават за половин час.

Комбинираните лекарства са по-ефективни от чистите аналгетици, но те имат много повече противопоказания.

Почти всички средства не могат да се консумират по време на бременност, деца с стомашни и бъбречни заболявания. Някои от тези лекарства са пристрастяващи и в известна степен престават да имат подходящ ефект.

Таблетки от мигрена, за да спрат много силни мигрени болки

При интензивна мигрена, утежнена от съпътстващи симптоми, конвенционалните аналгетици не помагат. В този случай на пациента е предписана рецепта за специални антимигренозни лекарства - действие, което има за цел да нормализира кръвоносните съдове, като ги стеснява и ги възстановява благодарение на това кръвообращение. Всички антимигренозни агенти се разделят на две групи - триптани и алкалоиди на наркотиците.

триптани

Не всички лекарства в тази група са еднакво ефективни при пристъпи на мигрена. Ако специфичните таблетки не са имали ефект за три пристъпа, пациентът трябва да се опита да отстрани болката с друго лекарство на триптан. За широко разпространените препарати-триптани, лицензирани в Русия, носят:

  • Суматриптан и неговите производни (Imigren, Amigrenin, Sumamigren) - В началото на атаката непосредствено след края на аурата, трябва да се приеме една таблетка от 50 mg. Ако ефектът от вземането на минимум, след 2 часа трябва да изпиете втора таблетка. Повече от 2 таблетки на ден не могат да пият.
  • Золмитриптан (Zomig) - Лекарството ефективно премахва главоболието и нежеланите реакции, както в началото, така и в средата на атаката след 15 минути след прилагането. За да направите това, вземете хапче от 2,5 mg и повторете след 2 часа, ако болката не мине.
  • Елетриптан (Relpax) - 40 mg от лекарството, взети след края на аурата, ще облекчат състоянието и ще намалят прага на болката след 30 минути. Ако болката продължава да се притеснява, след 2 часа трябва да изпиете още 40 млн. Средства. Не се препоръчва да се консумират повече от 80 mg на ден.

В сравнение с аналгетиците, триптаните са с високи разходи, те трябва да се приемат предпазливо от хора, страдащи от хипертония, сърдечни заболявания, както и от стари хора и деца.

Препарати на база ерготамин

Действието на лекарствата, основано на ерготамин, има за цел да увеличи тонуса на съдовете на мозъка и да намали серотониновата активност. Те облекчават само мигрена, така че употребата им при други прояви на болка е безполезна. Общите средства на тази група включват:

  • Kofetamin - Ерготаминът се допълва от кофеин, който ускорява усвояването на основното вещество в кръвта, стимулира ЦНС и упражнява тонизиращо действие върху него. Лекарството се приема по време на атака в количество от 2 таблетки, като дозата се редуцира до първата таблетка за следващите няколко дни.
  • Nomigren - лекарствен комбиниран агент на база ерготамин, камилофин, кофеин, меклоксамин и пропифеназон. При силна болка трябва да приемете 1 таблетка от лекарството и след половин час - втората. В един ден не се препоръчва да се използват повече от 4 таблетки.

За многобройните странични ефекти от неконтролируемия прием на антимигнени и аналгетични вещества не се отрази на общото състояние, необходимо е да се координира изборът на лекарства с невролог.

Този специалист ще може да диагностицира вид мигрена и, предвид интензивността на атаките, да предпише лечение.

Какви са подготовката за мигрена, списък

Мигрена е заболяване на нервната система. Някои объркват обичайното главоболие с това заболяване. Но мигрена има някои симптоми, които отличават тази болест от главоболие поради настинки или други причини. Важно е да изберете правилното лекарство за мигрена. Правилното лечение на мигрена започва с диагнозата, така че трябва да разгледате по-подробно характера на заболяването.

Както се проявява

Преди всичко, мигрена е силно, остро главоболие, което може да трае от половин час до няколко дни. Болката е толкова силна, че човек трябва да остави всичките си дела и да се скрие от външния свят. Болката обикновено се локализира в лявата или дясната част на главата, но понякога и двете части могат да навредят. В зависимост от тези параметри, мигрена е разделена на дясно и ляво.

Но това не е единственият симптом. Главоболието в почти всички случаи е придружено от гадене, което често се усилва преди повръщане. Често тези признаци се съпровождат от непоносимост към ярка светлина и остри звуци.

Има още една характерна особеност на болестта, тя е аура. Тя е с нея често започват атаките на мигрена. Аурата може да се изразява в двигателни, сензорни или зрителни симптоми. Например:

  • визуалните симптоми могат да се проявяват под формата на светлинни вълни, ярка светкавица, отблясъци, понякога достигат краткотрайна загуба на паметта;
  • чувствителни симптоми - това са гърчове, изтръпване на някои части на тялото, изтръпване;
  • двигателната аура се изразява в слабост в ръцете и краката, замаяност, загуба на координация в космоса.

След проявата на тези симптоми, започват тежки главоболия, но те могат да продължат до няколко дни. Ето защо, лечението е необходимо.

Освен това има мигрена без аура. За лечението на тези видове заболявания се изискват различни лекарства.

Изброяването на всички тези симптоми ясно показва, че е необходима мигрена и просто трябва да се лекува. В противен случай не може да се говори за нормална дейност.

Какви са подготовката за мигрена?

Ако след появата на признаци на аура пациентът приема лекарството навреме, вероятността от възникване на болка е значително намалена. Приемането им е единственият метод, който помага за борба със симптомите.

Всички хапчета против мигрена могат да бъдат разделени на две групи:

  • спиране на гърчове;
  • превенцията.

Първата група се дава на всички пациенти без изключение, независимо от честотата и интензивността на пристъпите. Профилактичните хапчета се предписват на пациенти, които имат пристъпи не повече от два пъти или три пъти месечно и са много трудни за приемане. И в двата случая е важно да изберете точно лекарството, което да бъде ефективно за всеки отделен пациент и да се осигури най-ефективното лечение.

Характеристики на лекарственото лечение

За съжаление, дори след като лекарството е било избрано, то може да има непостоянен ефект. Ето защо е необходимо да се вземат предвид някои от нюансите, които възникват при лечението на мигрена:

  • подходящите за един пациент таблетки могат да бъдат напълно неефективни за друг, така че не следвайте съветите на приятели относно избора на лекарства;
  • С течение на времето инструмент, който има ефикасност, може да загуби своята ефективност. В този случай трябва да преминете към друго лекарство;
  • може да е, че за един пациент може да са необходими различни лекарства. Тази необходимост може да възникне в случай, че страда веднага от различни видове заболявания.

В резултат на това лекарят е изправен пред трудна задача: да избере най-ефективния наркотик възможно най-бързо. Естествено, той може да бъде избран, а не при първия опит.

Високоскоростни лекарства

Тази група включва таблетки, използвани за спиране на признаците на мигрена. Те се прилагат, докато главоболието вече е започнало, или е възникнала само аурата, която предхожда появата му.

  • аналгетици и нестероидни противовъзпалителни средства;
  • ерготамични препарати;
  • триптани.

аналгетици

Струва си да се отбележи, че този тип лекарства най-често се използват за лечение на мигрена, насочени към спиране на признаците на мигрена. Те трябва да започнат лечение и само ако не са били ефективни три пъти, трябва да отидете само на триплани. В случай, че аналгетикът не е действал 45 минути след приемането му, тогава трябва да вземете триптана. Медикаментите срещу симптоми на мигрена, които имат спиращ ефект, могат да бъдат закупени без рецепта на лекар.

Ето списъка с най-популярните и популярни таблети:

Askofen-P


Най-често срещаното днес е хапче против симптомите на мигрена. Те осигуряват ефективно лечение чрез успешната комбинация от компоненти като парацетамол, ацетилсалицилова киселина и кофеин. Таблетките не са единствената си форма, а препаратът се предлага и в гранули и прахове за приготвяне на разтвори.

solpadein

Друг популярен и доста мощен антимигренозен наркотик. Той се използва често за лечение на болестта като основно лекарство. Основните компоненти са кодеин, кофеин и парацетамол. Първият компонент се отнася до наркотични вещества, осигуряващи доста силен ефект и в същото време подобрява ефекта на парацетамол. Таблетките достатъчно бързо предотвратяват мигрена и осигуряват сравнително ефективно лечение на симптомите.

Sedalgin-Neo

Съдържа кодеин, кофеин, фенобарбитал, аналгин и парацетамол. Състои се от кодеин, кофеин, аналгин, парацетамол и фенобарбитал. Кодеинът и фенобарбиталът не само осигуряват ефективно лечение на симптомите, но също така имат за цел да засилят действието на аналгина с парацетамол. Кофеинът води до удавяне на съдовете на мозъка. Максималната доза е две таблетки, както в предишните случаи.

Pentalgin

Съдържа в състава си компоненти като парацетамол, напроксен, кофеин, дротаверин хидрохлорид, фенарамин малеат. Всички тези вещества осигуряват силен аналгетичен и противовъзпалителен ефект, имат лек седативен ефект и нормализират съдовете на мозъка. Можете да вземете най-много една таблетка наведнъж. Ефектът от това лекарство е достатъчно силен, затова не пренебрегвайте инструкциите за дозиране.

ибупрофен

Той има две форми - таблетки в черупки и таблетки за разтваряне във вода. Втората форма на лекарството има по-бърз ефект, тъй като водата, разтворена във вода, се абсорбира по-добре в стените на стомаха. Има два вида ибупрофен в комбинация с кодеин и L-аргининова сол. Препоръчва се да не се приемат повече от две таблетки наведнъж.

напроксен

Това антимигренозно лекарство има само една активна съставка, но не осигурява по-малко силен ефект от другите лекарства. Можете да използвате три таблетки.

диклофенак

Това е нестероидно противовъзпалително лекарство. Съществува синтезиран диклофенак, който осигурява по-ефективно лечение на мигрена, отколкото обичайния диклофенак.

Този списък включва най-популярните и разпространени наркотици. С постоянно допускане те могат да осигурят не само премахване на общи симптоми, но и лечение на мигрена. Но те имат едно минус: това е дълъг списък от противопоказания, които трябва да се прочетат, преди да започнете да приемате лекарството срещу мигрена.

Тези лекарства се наричат ​​и спешни лекарства. Те са доста ефективни и в най-кратки срокове елиминират симптомите на заболяването. Въпреки факта, че те имат приблизително същия ефект, противовъзпалителните лекарства и аналгетиците за всеки пациент могат да бъдат ефективни или не. Дори ако лекарството е избрано правилно, с течение на времето може да спре да действа до степента, в която за първи път приемането. В този случай задължително трябва да се консултират с лекар относно избора на нов продукт и неговото по-нататъшно приемане, и - да не се продължи приема на лекарството, има желания ефект, ако o6n.

В случай, че лекарството не е подходящо от горния списък, се препоръчва употребата на лекарства от групата на ерготамичните препарати.

Какво представляват ерготамичните препарати

Основният им ефект е насочен към тонизиране на съдовете. Серотониновата активност е насочена към анестезия по време на припадъци. Трябва да се има предвид, че те са ефективни само при мигренозни главоболия. Много от тях правят грешката да купят тези лекарства срещу други видове болка и да ги лекуват.

Има препарати, които съдържат само една алкалоидна ерготама. Те се прилагат под формата на капки или инжекции, интрамускулно или интравенозно.

Съществуват много комбинирани медикаменти - това са кофетамин, кофефет, номигрин. Те се предлагат под формата на таблетки или назални спрейове. Най-известният от тях е кофетамин. По-ефективната форма на лекарството срещу мигрена е точно формата на назалния спрей. Прилага се за бързото лечение на симптомите, тъй като се абсорбира почти веднага в кръвта.

Друго предимство на тази форма на лекарство е липсата на гадене и повръщане, което често се случва по време на приема на таблетки с мигрена. Този метод на лечение обаче изисква спиране на пушенето, в противен случай може да се появи спазъм на периферните съдове, което води до нарушение на кръвообращението.

триптани

Както вече беше споменато, триптаните могат да се използват само ако лекарствата от горния списък нямат правилния ефект и не могат да бъдат използвани за лечение на болестта. Триптата са изобретени преди повече от век, но широкото им използване не е започнало толкова отдавна. Всъщност това е химическо производно на 5-хидрокситриптамин. те работят в няколко посоки едновременно. Те могат да бъдат обяснени, както следва:

  • връзка с рецепторите на съдовите стени, което води до стесняване на съдовете;
  • осигурява инервация на главата и лицето, осигурява се от способността на компонента да блокира болката на нивото на тригеминалния нерв;
  • лекарството елиминира само главоболието, но и други прояви на мигрена, включително - аура, гадене и повръщане.

В резултат на това триплани са придобили широка популярност като лекарства за лечение на мигрена.

За превенцията и лечението на заболяването се използват лекарства като антидепресанти, антиконвулсанти, β-адреноблокери. За разлика от други средства, те имат дълъг период на излагане на тялото. Може да се използва заедно с кураторите на симптомите, но само в съответствие с предписанието на лекуващия лекар.

Средства за мигрена с бързо въздействие

✓ Член, проверен от лекар

Таблетките от мигрена са специален комплекс от химикали, които трябва бързо да потискат болковите атаки. Мигренозните болки са много интензивни и могат да продължат няколко дни. В тежки случаи пациентът може дори да не излезе от леглото, тъй като дискомфортът от движението понякога води до загуба на съзнание.

Средства за мигрена с бързо въздействие

Аборти с мигрена

диклофенак

Диклофенак може да намали болката през първите 15 минути след приема

Мощно упойващо лекарство, което ви позволява да намалите болката през първите 15 минути след поглъщането. За да се елиминират симптомите на мигрена, се препоръчва да се приемат 100 mg от активното вещество. Понякога дозата на диклофенак може да се увеличи до 200 mg, обикновено се предписва на пациенти, които са на прага на загуба на съзнание. Пийте лекарството само веднъж на ден. В редки случаи, под наблюдението на лекуващия лекар, лекарството може да се приема три пъти, но само в минимални количества. Пийте Диклофенак трябва да бъде незабавно след хранене, тъй като наркотикът има агресивен ефект върху стомаха.

Amigrenin

Антимигранно средство Амигренин

Лекарството се предписва на възрастни пациенти в доза от 50 mg. При много остра и тежка болка при мигрена се допуска увеличаване на количеството на активното вещество до 100 mg. При никакви обстоятелства не трябва да се превишава дневната доза от 300 mg. Интервалът между таблетките трябва да бъде поне два часа. Ако употребата на Амигрин след 3 дози не даде резултат или леко отслаби болката, не е необходимо наркотикът да се прилага на следващия ден. Ако болката е намаляла, но се е появила отново след 1-2 дни, можете отново да използвате лекарството.

Relpaks

Тези таблетки са строго забранени да се разделят или дъвчат, тъй като това значително ще намали тяхната ефективност. При първата атака на мигрена, пациентът трябва да приеме 40 mg от активната съставка. Максималната дневна доза в този случай е 160 mg, докато тази сума е разделена на четири начина. Ако мигренозните атаки се повтарят отново, количеството на активното вещество се удвоява, но максималната дневна доза Relpax не трябва да надвишава 160 mg.

Моля, обърнете внимание! Препаратите от тази група трябва да се използват с голямо внимание при наличие на каквито и да е заболявания на стомашно-чревния тракт. Ако пациентът има проблеми с стомашно-чревния тракт и е необходимо да се приемат абортивни лекарства, трябва да се избере формата на капсулите. Това не е толкова опасно и не дразни стомашната лигавица.

Симптоматични лекарства за бързо действие

хлорпромазин

Аминазинът се освобождава от аптеката само по предписание на лекуващия лекар

Лекарството се освобождава от аптеката само по предписание на лекуващия лекар, тъй като принадлежи към класа на наркотиците. Но в този случай, Аминазинът само за няколко минути може да облекчи мигрена. На възрастни пациенти се препоръчва перорално приложение в дози от 25-50 mg. Не се препоръчва да приемате лекарството повече от три пъти дневно. В редки случаи, с непоносимост към основния компонент, лекарството може да засили гаденето и повръщането. Не е подходящ за честа употреба. В редки случаи, когато пациентът е в тежко състояние, той може да бъде инжектиран с мускулна инжекция.

Largaktil

Аналогът на медикамента, описан по-горе, също се освобождава стриктно в съответствие с предписанието на лекуващия лекар, тъй като може, при неправилни дози, да повлияе на психическото състояние на пациента. На страдащите от мигрена може да се дава доза от 25-50 mg от активното вещество до четири пъти на ден. Забранено е лечение на това лекарство за повече от един ден с мигрена. Понякога, когато използвате Largactil, може да има странични ефекти като инхибиторни реакции и малко апатия.

Моля, обърнете внимание! Тази група лекарства едновременно се бори с атаки на гадене и повръщане, които често страдат от пациенти с мигрена.

Триптани за бързо отстраняване на мигрена

Sumamigren

Sumamigren е ефективен при мигренозно главоболие

Лекарството е най-ефективно при пациентите, чиято мигрена се характеризира с увеличаване на болката. В началото на лечението пациентът трябва да получи 50 mg активно вещество 30 минути след поглъщането. Таблетката не може да се дъвче и да се раздели. В редки случаи броят на таблетките може да се увеличи до две, което е 100 mg. Трябва да се има предвид, че Sumamigren не е подходящ за по-нататъшна употреба, ако първата приета доза дори не отслаби слабо атаката. Максималният брой таблетки, които могат да се приемат в рамките на един ден, е три или 300 mg от активното вещество. Прилагайте таблетки само един ден, но в редки случаи лечението продължава няколко дни.

Imigran

Форма на подготовката на Имигран

За да спрете атаките на мигрена, можете да използвате назален спрей или таблетки. Когато използвате спрей, трябва да инжектирате 20 mg активно вещество във всяка ноздра. Когато използвате таблетки, началната доза е 50 mg, ако леко намали болката, можете постепенно да увеличите количеството на Imigran до 300 mg. В този случай не можете да приемате продукта, ако не е работил в рамките на първия час след първите пияни таблетки. Имигрантите не могат да се комбинират с други лекарства, за да спрат мигрена. При използване на спрей за нос, количеството на активното вещество не трябва да надвишава 40 mg на ноздрите. Използването на лекарството за профилактика е строго забранено.

Rapimed

Лекарственият продукт Rapimed е слабо поносим при комбинирана терапия

Добро триптаново лекарство, което бързо може да премахне възпалителния оток, което ще облекчи болката. Приемайте лекарства за 50 mg от основния компонент веднъж дневно. При тежки форми на мигрена пациентът може да получи дневна доза от 300 mg, която трябва да се приема в три до шест приема. Между дозите трябва винаги да се спазва двучасова почивка. Лекарството е слабо поносимо при комбинирана терапия и не може да се комбинира с други лекарства, насочени към потискане на мигрена.

Моля, обърнете внимание! Медикаментите в тази група могат да предотвратят повторното възникване на мигренозни атаки в бъдеще и да укрепят стените на съдовете.

Блокиращи таблетки с бързо въздействие

Inderal

Анаприл има доста мощен и бърз ефект върху тялото

Това лекарство трябва да се приема само един ден, тъй като Anaprilin има доста мощен и бърз ефект върху тялото. 1-2 дни лекарството може да се приема като превантивен агент. Обикновено пациентите получават 40 mg активно вещество, което трябва да се приема до три пъти дневно. В тежки случаи може да се препоръча пациентите да пият 160 mg, разделени на три до четири дози. Лекарството има пряк ефект върху сърдечно-съдовата система, така че е важно да се придържате към точните дози.

Topral

Добро лекарство, което може значително да облекчи състоянието на пациент, страдащ от мигрена. За да стабилизирате състоянието си, трябва да вземете от 0,4 до 1,6 g химично вещество, разделено на няколко приема. По този начин трябва максимално да ограничите пациента от стреса, така че да не скочи. В редки случаи лекарството се прилага интрамускулно, ако състоянието на пациента го изисква. Продължителността на терапията също не може да надвишава един ден, понякога е разрешено процедурата да се повтаря, ако болката се възобнови най-малко 24 часа по-късно.

Барнет

Лекарството се използва не само в терапията, но и в психиатрията, което налага стриктното спазване на дозата. Обикновено пациентите с мигрена се предписват за еднократна употреба в количества от 40 до 1,6 г. В деня на прилагане на лечението дневната доза се разделя на три дози. Барнетил премахва възбудата, нормализира кръвното налягане и нивата на пулса.

Моля, обърнете внимание! Препаратите от този тип подобряват настроението и дават на пациента заряд за жизненост. В същото време те бързо блокират болката и поставят пациента на крака.

Цената на лекарствата срещу мигрена

Моля, обърнете внимание! Лекарствата, изброени в статията, могат да се различават в цената в конкретна аптека. Всички цени в таблицата са информативни.

Допълнителни препоръки за управление на мигрена

За предотвратяване и облекчаване на главоболието трябва да се спазват редица правила:

  • опитайте се да излизате на открито по-често, така че тялото да получава достатъчно кислород;
  • Не трябва да предписвате сами лекарства, защото те имат голям списък от противопоказания и причиняват бърза зависимост;
  • ако пациентът страда от тежко гадене и повръщане, можете да пиете медикаменти срещу тези симптоми;
  • при повишена температура първо трябва да се опитате да намалите индикаторите с кърпа с лед или студена компресия;
  • ако това не ви помогне да пиете Ibufen или парацетамол, те ще имат допълнителен аналгетичен ефект;
  • ако има чести рецидиви, трябва да се извърши сложна терапия, която ще подобри целия организъм;
  • заредете пациента с умерено физическо натоварване;
  • сън и почивка;
  • Не участвайте и не реагирайте на стресови ситуации, за да не увеличавате кръвното налягане;
  • напълно да се откажат от алкохолните напитки и да пушат.

Ако страдате от мигрена, трябва да се подложите на цялостен преглед. Той ще идентифицира проблемни области в тялото, ще провери състоянието на сърцето, кръвоносните съдове и мозъка. Препоръчваното лечение и предписаните дози от лекарства до голяма степен ще зависят от състоянието на кръвоносната система и работата на вътрешните органи. Трябва да се помни, че мигрена не може да се третира независимо, тъй като заболяването се развива доста бързо и може да продължи до седем дни.

Кои хапчета ефективно помагат при мигрена?

Изразяването на думата "мигрена" не означава просто главоболие, а цяла изолирана болест на нервната система, която има свои характерни черти. Той има свойството да изчезне без следа след 40 години, но до този момент може сериозно да влоши качеството на живот, без да се използват адекватни лекарства за мигрена на бързи действия.

От този момент, тъй като в Gippokrat V век преди новата ера, диагностициране на болестта, той въвежда термина "половината глава" лекарство напреднали в своите лаборатории изобретяването на различни таблетки от мигрена. След векове думата е претърпяла някои промени и е достигнала до нас вече във форма на възприемане.

съдържание:

Защо мигрена е необичайно главоболие

Мигрена е наследствено неврологично заболяване, което засяга повече жените, тъй като генът, отговорен за развитието на този тип главоболие, е в хромозомата X. Това не е извинение за красивите дами да се отчайват, тъй като лекарството не стои неподвижно в търсене на най-добрите лекарства за мигрена, но има още една възможност да изучаваме такъв болезнен въпрос по-подробно.

Болестта получи името си на базата на симптоматиката и буквално означава "половината от болката на черепа". Тя винаги боли само една част от главата с насилствена пулсираща болка. Известен е страх от светлина, силен шум, звуци и остри миризми. Атаката има собственост, продължила няколко дни, често придружена от гадене и повръщане.

Състоянието, при което има съпътстващи симптоми, се нарича мигренозен статус. Предшествано е от сънливост, раздразнителност, депресивно състояние, периодична загуба на ориентация в космоса.

Ако атаката протича без фаза на болка, тя се нарича безглавна мигрена.

Лечението на мигрена с определени лекарства през този период е възможно, но трудно. Лица, страдащи от мигрена атака и се чувства подходът трябва да вземе хапчета за мигрена предварително (превантивни лекарства цинаризин, Phenibut), а ако атаката е започнала, аспирин в доза от доза най-малко 1000 мг.

Аналгетичните антимигрена, разработени от науката и използвани на практика, са уместни само при спиране или предотвратяване на мигрена. Специфичността на заболяването е такава, че стандартните болкоуспокояващи, самостоятелно, слабо облекчаване на мигрена, симптомите и лечението с таблетки са силно взаимосвързани.

Тя използва комбинация от няколко групи от лекарства срещу мигрена като приемането на система за улесняване на атаки (Vazobral, Финлепсин, Topamax, цинаризин, Phenibut, Stresam) и еднократна такса в момента на възникване на болка (Imigran, Zomig) и аналгетици (Pentalgin, Парацетамол, Аспирин).

Хормонални контрацептиви с мигрена

Ролята на женските полови хормони в развитието на мигрена, достатъчно, тежка. Промяната в концентрацията им в кръвта е пряко свързана с атаки на главоболие.

Контрацептивните хапчета, съдържащи естрогени и гестагени, под формата на страничен ефект, могат да предизвикат мигрена. По същия начин, състоянието на женския цикъл.

Установено е, че няколко фактора допринасят за състоянието на мигрена:

Но за лечението на менструалния цикъл, поликистозните яйчници, ендометриозата или в постменопаузалния период се използват хормонални препарати (супозитории на Ovestin). Доколко е допустимо тяхното прилагане в този случай?

Допустимо и дори е показано в случаите на нападения на мигрена без аура! Хормоналните контрацептиви естроген крило, съдържащ, е в състояние да намали честотата на атаки от този тип на мигрена, както е споменато Овестин свещи, без които в някои случаи не могат да направят.

Една съвсем различна история е, когато има мигрена с аура. Такива припадъци могат да провокират с течение на времето развитието на исхемичен инсулт. Хормоналните контрацептиви, от своя страна, още повече изострят този риск.

Ето защо значението на разграничаването на видовете главоболие от лекар е от основно значение, ако на жената са показани хормонални лекарства. Техните ползи се подлагат на съмнение, като се има предвид потенциалният риск. Ако при лечението без такива таблетки не може да се направи, за отстраняването на гърчове добре лек за мигрена под формата на триптани. Съвместното използване на тези лекарства е приемливо.

Предпочитана комплекс терапия в атака без интервал, като се използват таблетки за мигрена, списъкът цинаризин, Phenibut, Topamax и Финлепсин.

Еднократното приложение на аспирин, аналгин, парацетамол, кеталон и комбинирани аналгетици е възможно в самото начало на атака.

Преглед на антимигренозните лекарства

Всичко, предписано от лекар, таблетки от мигрена са разделени на два вида:

  • лечение на мигрена, за да се предотврати атака - се използва при пациенти, които имат пристъпи повече от 2 пъти месечно и трудно могат да понесат;
  • ефективни средства за спиране на атака.

Важно! При често използване на лекарството може да се развие толерантност към него (пристрастяване)! Корекцията на дозата или назначаването на аналог е единствено в компетенцията на лекуващия лекар

При лечението на мигрена има списък с ефективни мерки, насочени към постигане на максимални резултати, алгоритъмът:

  1. Ако атаката е започнала, спешната помощ за мигрена се състои в приемането на аналгетици.

Първа помощ, списък: аспирин, парацетамол, Pentalgin, Solpadein.

  1. След 40-50 минути. Оправдано е да се пият лекарства от групата на триптаните, ако аналгетиците не работят.

Помогнете на хапчето от мигрена в този случай: Zomig, Relpaks, Imigran, Noramig. Това е средство за мигрена с бързо въздействие!

Важно! Различните триптани не могат да бъдат смесени едновременно

  1. Ако нямате ефект от определен триптан, трябва да опитате да вземете друг, но само при следващата атака.
  2. Във всички други случаи, когато главоболието е атипичен и слабо на диагнозата, помага NSAIDs (нестероидни противовъзпалителни лекарства): Bonifen (2-4 таблетки, но не повече от 6 пъти / ден), нимезулид (1-2 таблетки / ден).

Несъмнено, колкото по-рано са взети таблетките с мигрена, толкова по-бърз и по-ефективен е ефектът им.

Отделна група са препарати от ерготални алкалоиди (маточни рога).

Ergot е гъба, която живее върху яйчниците на зърнени култури, по-специално ръж и пшеница. Класически представители - наркотици Redergin, Ergotamine. Те се използват за профилактика и прекратяване на мигрена, но поради тяхната висока токсичност те имат ограничено приложение.

Аналгетици за мигрена

Търговско наименование на препарата

Индикации за употреба

Главоболие; паста за зъби; ставен; мускулна, мигрена

При пристъпи на мигрена, не по-малко от 1 g веднъж.

Не повече от 8 g / ден

Пептична язва на стомаха и дванадесетопръстника във фаза на обостряне; I и III триместър на бременността; кърмене; деца под 15 години; индивидуална непоносимост

Главоболие; паста за зъби; миалгия; невралгия; мигрена; артралгия; трескави условия

При пристъпи на мигрена, не по-малко от 1 g веднъж.

Не повече от 4 g / ден

Тежка чернодробна и бъбречна недостатъчност. Индивидуална непоносимост. Деца до 3 години

Pentalgin таблетки №12

Парацетамол 325 mg; Фенирамин малеат - 10 mg; Naproxen - 100 mg; Drotaverina hydrochloride 40 mg; Кофеин 50 mg

Болков синдром с различен произход (главоболие, зъб), невралгия

1 таблетка 1-3 пъти дневно

Изразено увреждане на бъбречната и / или чернодробната функция; пептична язва на стомаха и дванадесетопръстника във фаза на обостряне; тежка артериална хипертония; травма на главата; деца под 12 години

Капсули Solpadein №12

Парацетамол 500 mg, кофеин 30 mg, кодеин фосфат 8 mg

Главоболие, зъбобол; болка със синузит; мигрена; невралгия

1 таблетка 3-4 пъти дневно

Органични заболявания на сърдечно-съдовата система; артериална хипертония; състояние след CCT; тежка чернодробна и / или бъбречна недостатъчност; деца под 12 години

Представители на групата триптани

Търговско наименование на препарата

Индикации за употреба

Zolmitriptan 2,5 mg

Намаляване на пристъпите на мигрена със или без аура

2,5 mg 2 пъти дневно, но не повече от 10 mg

Възраст на детето - до 18 години; исхемична болест на сърцето; тежка бъбречна недостатъчност; непоносимост към галактоза

Суматриптан 0.5 g и 0.1 g

Намаляване на пристъпите на мигрена със или без аура

50-100 mg 3 пъти дневно

Възраст до 18 години; миокарден инфаркт; неконтролирана артериална хипертония; значимо увреждане на чернодробната и / или бъбречната функция

Елетриптан 0,04 g

Намаляване на пристъпите на мигрена със или без аура

1-2 таблетки, но не повече от 4 пъти на ден

Възраст до 18 години; заболяване на коронарната артерия; тежки нарушения на чернодробната функция; неконтролирана артериална хипертония; непоносимост към лактоза

Алкалоиди от ерготам

  1. Ерготаминът (ерготамин хидротартарат 0.001 g) се използва за мигрена в началото на атака или в продромалния (предхождащ) период. Една доза прием е 2 mg дневно - не повече от 4 mg.

Противопоказания: бременност, чернодробно и бъбречно заболяване, сепсис (отравяне на кръвта), тежка атеросклероза, стенокардия.

Употребата на лекарството за повече от 7 дни изисква надзора на лекар.

  1. Реджиргин (дихидроерготоксин мезилат 1,5 mg) се прилага преди хранене 1,5 mg 3 пъти дневно, ако е необходимо веднъж, 4,5 mg веднъж дневно.

Противопоказания: брадикардия, артериална хипотония, исхемична болест на сърцето.

Превантивно лечение

Какво означава това? Група от лекарства, често в комбинирана терапия, се използва от специален пациент за намаляване на мигренозните атаки и улесняване на тяхното протичане. Независимо колко добри са аналгетиците, при продължителна злоупотреба с такива хапчета, започват пристрастяването и зависимостта. Има опасност да се получи злоупотреба с главоболие, когато самите лекарства причиняват главоболие.

  • Лекарството Vazobral с мигрена, като превантивен агент за хипертония на артериите, се оказа много ефективно. Възстановява нарушената церебрална циркулация и укрепва стените на кръвоносните съдове.
  • пациентите са най-високи. Особено показан на хора, които са на възраст, страдащи от тежки главоболия и замайване. Елиминира хипоксията и насища мозъка с кислород. Вземете 1-2 таблетки 2 пъти на ден.
  • Ефективна терапия с антиконвулсанти, която включва Finlepsin (600-800 mg на ден) и Topamax (100 mg на ден).
  • и Топамакс се освобождават стриктно съобразно предписанията на лекаря.
  • Блокът на калциевите канали Cinnarizine, в допълнение към подобряването на кръвообращението, показва дългосрочно лечение и седация. Препоръчва се за мигрена с аура. Допускане - 225 mg на ден.
  • Нормализира церебралната циркулация, намалява тонуса на кръвоносните съдове, има антиконвулсивен ефект, елиминира паниката и тревожността на Фенибут.

За превантивни цели Phenibut се приема веднъж дневно в доза от 150 mg. Ефективен в комбинация с Vazobralom.

Какви препарати да се направи, в крайна сметка, е в компетентността на лекаря, който е запознат с историята и на отделния пациент. В медицинската практика често е налице комбинация от калциеви антагонисти (цинаризин) с антиконвулсанти (Финлепсин, Topamax), както и антидепресанти.

Профилактика на мигренозни пристъпи, обвита в добре подбрани лекарства в комбинация с здравословен начин на живот, значително улеснява атаките и намалява броя им до минимално ниво. Качеството на живота се променя драстично, когато няма повече място за болка.